نوشته‌ها

از وردپرس ویکی
پرش به: ناوبری، جستجو

'نوشته ها' مطالبی هستند که بر اساس ترتیب زمانی بر روی صفحه اصلی به نمایش در می آیند. برخلاف 'برگه ها'، نوشته ها معمولا دارای بخش نظرات در انتهای آنها هستند و در داخل خوراک RSS نیز قرار می گیرند

نحوه ساخت نوشته :

  1. وارد پیشخوان وردپرس شوید. (پنل مدیریت)
  2. روی نوار نوشته ها کلیک کنید.
  3. روی نوار فرعی افزودن نوشته کلیک کنید.
  4. فیلدهای خالی را پر کنید..
  5. در صورتی که نیاز به، یک دسته انتخاب کنید، برچسب اضافه کنید.
  6. هنگامی که اطلاعات تکمیل شد دکمه انتشار را بزنید.

محتویات

تنظیمات نمایش

بخش تنظیمات نمایش (یا در ترجمه فارسی وردپرس، تنظیمات صفحه) به شما این امکان را می دهد تا انتخاب کنید چه فیلدهای در صفحه افزودن/ویرایش نوشته ها به نمایش درآیند. کلیک کردن بر روی این دکمه پنلی را باز می کند که در آن لیستی از نام فیلدها وجود دارد که می توانید آنها را تیک بزنید یا تیک آنها را بردارید. مجددا بر روی دکمه 'تنظیمات صفحه' کلیک کنید تا این پنل بسته شود.

توجه: از نسخه 3.1, وردپرس بعضی از تنظیمات نمایش در پنل مدیریتی در صورتی که قبلا ذخیره نشده باشند به صورت پیش فرض مخفی هستند. این موارد : چکیده، نویسنده، نظرات، گفتگوها، نامک، زمینه های دلخواه، بازتاب ها و بازبینی ها.

توضیحات فیلدها

عنوان 
عنوان نوشته شما خواهد بود. می توانید از هر عبارتی در آن استفاده کنید. از تکرار در عناوین جلوگیری کنید زیرا وجود دو عنوان مشابه می تواند مشکل ساز باشد. می توانید از علائم نیز استفاده کنید. وردپرس برای نامک ها، علائم را به طور خودکار حذف خواهد کرد.
ناحیه ویرایش نوشته 
یک مربع خالی که می توانید نوشته های خود، لینک ها و عکس ها و سایر مطالب را در آن وارد کنید. این محتوا بعد از انتشار بر روی سایت قابل مشاهده خواهد بود. دو حالت دیداری و متنی برای این ناحیه وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر مقایسه دیداری و متنی.
دکمه پیش نمایش 
به شما اجازه می دهد تا قبل از انتشار نوشته، آن را ببینید.
دکمه انتشار 
حاوی دکمه هایی است که وضعیت نوشته شما را کنترل می کنند. وضعیت های اصلی عبارتند از منتشرشده، منتظر بازبینی و پیش نویس. وضعیت منتشر شده به معنی آن است که نوشته در سایت منتشر شده و برای بینندگان قابل مشاهده است. وضعیت برای بازبینی یعنی متن پیش نویس قبل از اینکه انتشار یابد، آماده برای ویرایش توسط یک ویراستار است. وضعیت پیش نویس نیز به این معنی است که نوشته منتشر نشده و به صورت پیش نویس باقی می ماند.اگر یک وضعیت انتشار را انتخاب کنید و دکمه بروزرسانی یا انتشار را بزنید، نوشته به آن وضعیت تغییر حالت می دهد. برای مثال برای ذخیره کردن یک نوشته به حالت برای بازبینی، عبارت برای بازبینی را از منو انتخاب می کنید و دکمه بروزرسانی را می زنید. (می توانید با رفتن به مسیر زیر تمام نوشته ها را مرتب بر اساس وضعیتشان ببینید : پیشخوان > نوشته ها > ویرایش). برای زمان بندی یک نوشته برای ارسال در آینده می توانید در صفحه ویرایش نوشته تاریخی را منتشر و دکمه زمان بندی را بزنید. در صورتی که این زمان قبل از تاریخ ویرایش باشد، عنوان دکمه انتشار/بروزرسانی می شود و در صورتی که زمانی در آینده را انتخاب کنید دکمه به عنوان زمان بندی تغییر نام می دهد.
جعبه انتشار 
نمایش (نمایانی) - این بخش تعیین می کند که نوشته شما چطور به نمایش در بیاید. نوشته های عمومی توسط همه قابل مشاهده هستند. نوشته های رمزدار برای همه قابل مشاهده هستند، اما تنها در صورتی که رمزعبور آن را بدانند. نوشته های خصوصی تنها برای مدیران سایت قابل مشاهده است.

پیوند یکتا 
پیوند یکتا به معنی لینکی نوشته ای است که مرتبط با شماره نوشته نباشد (مثلا هنگامی که از یک سرویس به سرویسی دیگر نقل مکان میکنید )، اما در عوض مرتبط با یک نام کاربرپسند برگرفته از عنوان نوشته باشد. پیوند یکتا به صورت خودکار براساس عنوانی که تعیین می کنید برگزیده می شود و دیر زیر فیلد عنوان نوشته می شود. کاراکترها و علائمی مانند ویرگول و ... حذف و فاصله ها تبدیل به خط تیره می شوند. می توانید پیوند یکتا را برحسب نیاز تغییر دهید.
ذخیره 
می توانید در صورت نیاز نوشته را به صورت بازبینی یا پیش نویس ذخیره کنید و بعدا آن را منتشر سازید.
انتشار 
این دکمه نوشته های شما را انتشار می دهد. می توانید زمان انتشار را برحسب نیاز تغییر دهید. به صورت پیش فرض زمان انتشار، زمانی که برای اولین بار نوشته ذخیره خودکار شده است تعیین می گردد.

برچسب ها 
برچسب ها در نوعی، شبیه به دسته ها هستند. برچسب ها نشان می دهند محتوای نوشته ها درباره چه چیزی هستند و نوشته های مختلف با برچسب یکسان با همدیگر متصل می شوند و با کلیک کردن بر روی برچسب بیننده می تواند تمام نوشته های دارای آن برچسب را مشاهده کند. برای افزودن برچسب ها، آنها را درون فیلد برچسب وارد کنید و دکمه افزودن را بزنید. برای افزودن همزمان چندین برچسب نیز می توانید از ویرگول استفاده کنید.
دسته ها 
عناوین عمومی که نوشته ها را بر اساس آنها می توان دسته بندی کرد. به طور عمومی، وبلاگ نویس ها حدود هفت تا ده دسته یا شاخه برای محتوای خود انتخاب می کنند. خوانندگان می توانند تمام نوشته های داخل یک دسته را بخوانند. برای افزودن یک دسته جدید از لینک افزودن دسته جدید اضافه کنید. می توانید از داخل پیشخوان و در بخش دسته ها، آنها را مدیریت کنید.
خلاصه 
یک خلاصه یا متن کوتاه درباره نوشته خود که در صفحه اصلی و صفحات مختلف سایت به نمایش در می آید. دقت کنید خلاصه معمولا به صورت پیش فرض به نمایش در نمی آید، تنها زمانی این متن قابل دیدن می شود که شما قالب را طوری تغییر دهید که نوشته ها را با استفاده از the_excerpt() به جای the_content() به نمایش در بیاورد. در این حالت به جای نمایش کل متن، از جمله اختصار استفاده می شود. اگر جمله اختصار وارد نشده باشد، وردپرس به صورت خودکار از 55 کلمه اول متن نوشته استفاده می کند و یا متن را تا قبل از <!--more--> نمایش می دهد. برای اطلاعات بیشتر , Excerpt را ببینید.
زمینه های دلخواه یا فیلدهای اختصاصی 
Custom_Fields یا فیلدهای اختصاصی و یا زمینه های دلخواه، راهی برای افزودن داده های بیشتر به سایت هستند. با کمک دستورات اضافی در قالب ها و یا با کمک پلاگین ها از این داده ها می توان برای نمایش متفاوت نوشته استفاده کرد. معمولا این فیلدها توسط پلاگین ها استفاده می شوند اما به صورت دستی نیز قابل تغییر هستند.
دیدگاهها 
تنظیماتی برای فعال سازی ارتباطات دوطرفه در نوشته.. این بخش شامل دو تیک : پذیرفتن دیدگاه و پذیرفتن بازتاب برای این برگه می باشد. . اگر انتخاب گزینه پذیرفتن دیدگاه برداشته شود دیگر کسی نمی تواند برای این نوشته نظرات یا دیدگاه ارسال کند.اگر پذیرفتن بازتاب برای این برگه برداشته شود دیگر بازتابی برای این نوشته ارسال نخواهد شد.
رمزدار کردن نوشته 
برای رمزدار کردن یک نوشته، ابتدا دکمه ویرایش را در کنار بخش نمایش در جعبه انتشار بزنید، سپس حالت رمزدار را انتخاب کنید و تایید را بزنید. سپس رمز عبور را وارد کنید و تایید را بزنید. دقت کنید ویرایشگر و مدیران می توانند صفحات رمزدار را بدون دانستن رمزعبور ببینند.

پیشنهاداتی برای نوشتن بهتر

می توانید هر چه میخواهید در سایت خود وارد کنید. اینجا اما پیشنهاداتی برای کمک به بهتر نوشتن در وردپرس می آید.

خوانایی 
برای همخوانی با استانداردهای وب جهت خوانایی نوشته ها، از توضیحات ALT و TITLE بر روی تصاویر و لینک ها استفاده کنید.
استفاده از 
خواندن یک متن طولانی بدون هیچ توقفی بسیار مشکل است. نوشته های خود را به چند پاراگراف تقسیم کنید. از دو فاصله (یا فاصله های دوبرابر) بین پاراگراف ها استفاده کنید.
استفاده از سرفصل ها یا سراندازها 
اگر نوشته طولانی می نویسید، بخش ها را با سراندازها یا Headers از هم جدا کنید. در HTML سراندازها توسط تگ های h1, h2, h3, h4 مشخص می شوند. به طور پیشفرض قالب های وردپرس از سراندازهای یک، دو و گاهی سوم در سایت استفاده می کنند. می توانید از سرانداز چهارم یا h4 برای خود استفاده کنید. مثلا :
<h4>Subtitle of Section</h4>
استفاده از HTML 
مجبور نیستید از کدهای HTML استفاده کنید اما برای کنترل بیشتر روی نوشته ها و تگ ها بهتر است کمی با HTML آشنایی پیدا کنید.
استفاده از غلط یابها  
از غلط یابها برای پیدا کردن غلط های املایی استفاده کنید. متن را قبل از انتشار مطالعه کنید.
کمتر کردن استفاده از اصطلاحات عامیانه  
استفاده زیاد از اصطلاحات عامیانه نوشته شما را زیبا نمی کند.
به خواننده دقت کنید  
همیشه دقت کنید تنها به افرادی که دوست دارید درباره وبلاگ خود اطلاع دهید. اگر دوستتان یا رئیس شما از وبلاگ شما اطلاع پیدا کند، آیا همچنان می توانید آزادانه مطالب مورد نظر خودتان را منتشر کنید؟
دیدگاهها 
دیدگاهها می توانند باعث شوند افراد از نظرات همدیگر اطلاع پیدا کنند.
نگرانی درباره طراحی وبلاگ 
طراحی وبلاگ مهم است، اما تنها تا حدودی. وبلاگ نویسی را تنها به خاطر طراحی رها نکنید، محتوا اولین چیزی است که خوانندگان را جذب می کند.
استفاده از عکس و فیلم  
از تصاویر و فیلم ها استفاده کنید تا خوانندگان ارتباط بهتری با مطلب پیدا کنند.
ذخیره نوشته ها  
نوشته های خود را قبل از انتشار ذخیره کنید. هر لحظه امکان دارد مشکلی برای رایانه و یا اینترنت شما پیش بیاید و همه نوشته را از دست بدهید. به طور مرتب نوشته را توسط دکمه ذخیره، سیو کنید.

More Information and Resources

الگو:Administration Panels Footer